KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15707217

nr 1570 7217

Erik Jerken

(1898-1947), Sverige

Oljemålning, Interiör med blå rullgardiner, "Smögen". Signerad, daterad 1943. Olja på duk, 71x54 cm, yttermått inklusive ram: 84x72 cm

Kondition: lagad

Erik Jerken, född 1898 i Stockholm, död 1947, svensk målare.

Utrop:

1.200 kr

Såld:

700 kr

måndag 16 oktober 2023
kl 20:45:22

13/10 08:25:54 1      Vinnande bud

Erik Jerken

Läs mer om Erik Jerken